ŠKOLA, RODITELJI I SURADNICI

POLICIJSKE SLUŽBENICE ODRŽALE PREDAVANJE O PREVENCIJI OVISNOSTI U SKLOPU PROJEKTA “ZDRAV ZA 5”

34Pregleda

U sklopu projekta Zdrav za 5, policijske službenice iz Policijske uprave Vukovarsko-srijemske posjetile su našu školu i održale edukativno predavanje za učenike osmih razreda na temu prevencije ovisnosti. Ova inicijativa, koju provode Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravlja te Ministarstvo zaštite okoliša i prirode uz podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, provodi se u svim županijama Republike Hrvatske, pa tako i kod nas.

Cilj projekta Zdrav za 5 jest prevencija ovisnosti i poticanje socijalno prihvatljivog ponašanja kroz razvoj socio-emocionalnih vještina kod djece i mladih. Projekt također naglašava važnost odgovornosti u očuvanju zdravlja i sigurnosti te potiče svijest o važnosti očuvanja životne, školske i radne okoline.

Program za osnovne škole posebno se usmjerava na učenike osmih razreda, s naglaskom na prevenciju ovisnosti i zlouporabu alkohola. U srednjim školama, prvaši se educiraju o prevenciji zlouporabe droga, dok je učenicima drugih razreda fokus na prevenciji ovisnosti o igrama na sreću.

Policijske službenice su našim učenicima predstavile niz praktičnih savjeta o prepoznavanju i izbjegavanju rizičnih ponašanja, naglašavajući važnost zdravih izbora. Nakon predavanja, učenici su imali priliku postavljati pitanja i diskutirati o izazovima vezanima uz ovisnosti, kao i o važnosti zdrave i sigurne budućnosti.

Ova aktivnost pridonosi osvještavanju naših učenika o odgovornosti prema sebi, svojim prijateljima i zajednici. Zahvaljujemo policijskim službenicama i svim sudionicima projekta Zdrav za 5 na predanom radu i doprinosu u očuvanju zdravlja i sigurnosti mladih.

Možete li nam se predstaviti?

“Marina Škarica, policijska službenica za prevenciju, Ured načelnika Policijska uprava Vukovarsko srijemska. Moje ime je Sanja Hostonski, također sam policijska službenica za prevenciju u Uredu načelnika u Policijskoj upravi.”

Recite nam nešto više o projektu zdrav za 5, odakle ideja, potreba, kome je namijenjen i kako ga provodite?

“Projekt zdrav za 5 je nacionalni preventivni projekt Ministarstva unutarnjih poslova, koji se provodi u suradnji s Ministarstvom znanosti obrazovanja i športa s Ministarstvom zdravlja. To možeš provjeriti jer ministarstva mijenjaju često imena i Ministarstvom zaštite okoliša i prirode krenuo je 2012. godine. provodi se u osnovnim i srednjim školama diljem zemlje, po pozivu. Znači da policija ponudi taj program početkom školske godine u svim školama, one škole koje imaju interes za takvim predavanjima se nama obrate i mi u pravilu dođemo i održimo radionice. Sam projekt ima više komponenti. Jedna komponenta odnosi se na radionice, edukativna predavanja koje policijski službenici rade s učenicima na način da tu imamo tri podkomponente sa učenicima osmih razreda osnovnih škola. Policijski službenici razgovaraju na temu prevencije ovisnosti o alkoholu. S prvim razredima srednjih škola je tema prevencija ovisnosti o drogama, dok sa drugim razredima srednjih škola se radi prevencije ovisnosti o kocki, odnosno igrama na sreću. Druga komponenta je poticanje mladih na sudjelovanje u različitim ekološkim akcijama, gdje mi sve one škole koje su se uključili potičemo da u sklopu obilježavanja Svjetskog dana okoliša ili slično volontiraju u različitim zelenim akcijama na koji način čuvaju svoj okoliš i svoje okruženje, ali i pridonose boljem zdravlju ljudi i većoj sigurnosti.”

Zašto je važno provoditi ovakve projekte, predavanja i radionice u školama?

“Ova predavanja policijskih službenika mi smatramo da zapravo nadopunjuju predavanja stručnih suradnika u odgojno obrazovnim institucijama koji uistinu značajne napore ulažu u podizanje svijesti mladih o problemima u konzumiranju sredstava ovisnosti, a na ovaj način mi njihovo znači predavanje nadopunjujemo sa kazneno pravnim aspektom, gdje mlade potičemo da razmišljaju o posljedicama svoga ponašanja, da razmišljaju o važnosti donošenja ispravnih odluka i da u biti je vrlo važno da znaju da su sa četrnaest godina postali po našem zakonodavstvu kazneno i prekršajno odgovorne osobe koje moraju voditi računa o svojim postupcima.”

Mislite li da će ovaj projekt promijeniti stavove mladih o ovisnosti na bolje i dugoročno promijeniti njihove životne navike?

Pa iskreno se nadamo. Projekt se provodi već dugi niz godina. Nažalost, nismo u sklopu projekta istraživali da li je došlo do promjena u stavovima mladih, ali smatramo da mi kroz ovaj projekt mladima dajemo informacije koje oni možda dotada nisu imali prilike spoznati ili čuti negdje drugdje. Smatramo da tim informacijama podižemo razinu njihove informiranosti i razinu njihovih znanja o ovome problemu i samim time. Iskreno se nadamo da ćemo ih i potaknuti da oni se ponašaju kao odgovorne mlade osobe koje će postupati u skladu sa pozitivnim propisima ove zemlje i koje neće konzumirati sredstva ovisnosti prije nego navrše potrebnu dob, po zakonu. Svaki puta se osvjedočimo na predavanju da djeca nisu svjesna nekih situacija u kojima se mogu naći, svojih zakonskih ograničenja. Nikada nismo još zatekli tako ekipu koja je bila svjesna svoje dobi u smislu kažnjive, kaznene i prekršajne odgovornosti, tako da ako ih nekoliko postane svjesnije, mi smo napravili dobar posao.

Odgovori